│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

03 grudnia 2020

2020/35: z katalogu wytwórni DUX

  
* nowe płyty
 
Agnieszka Panasiuk, Anna Wandtke, Paweł Panasiuk
Ávarp - Prologue

(DUX)
W ostatnim czasie pośród melomanów na całym świecie szczególnym powodzeniem cieszy się muzyka islandzka, z jej specyficznym, surowym i niepowtarzalnym klimatem. W Polsce nie mieliśmy dotąd wielu okazji do zapoznania się z dziełami tamtejszych kompozytorów. Lukę tę częściowo wypełnić może płyta, która w tym roku wydana została nakładem wytwórni DUX. "Ávarp - Prologue" to album zawdzięczający swój tytuł pierwszej części "Islandzkiej suity", która znalazła się w jego programie. Dzieła jednego z najbardziej uznanych kompozytorów z Islandii Jórunna Viðara. Poza tym na płycie zamieszczone zostały także utwory dwóch innych islandzkich twórców: Jóna Nordala i Sveinbjörna Sveinbjörnssona. Materiał zarejestrowany został przez znakomitą pianistkę, przez blisko 10 lat związaną z życiem muzycznym Islandii poprzez m.in. współpracę z North Iceland Symphony Orchestra oraz będącą wykładowcą w Academy of the Arts w Rejkiawiku, Agnieszkę Panasiuk. Artystce towarzyszy wiolonczelista Paweł Panasiuk oraz znana m.in. dzięki znakomitej płycie "Violin Soul" (2016), wielokrotnie nagradzana skrzypaczka Anna Wandtke.
______________________________________________

Urszula Bartkiewicz
Polonezy / Polonaises

(DUX)
Specyficzne, metaliczne brzmienie klawesynu charakteryzuje krótki pogłos, co czyni go wyjątkowo trudnym do opanowania, szczególnie w przypadku utworów wykonywanych solo, bez towarzystwa innych instrumentów. Pełne salonowej elegancji i dostojeństwa utwory klawesynowe wymagają od wykonawcy instrumentalnej precyzji i nadzwyczajnej biegłości technicznej. Jedną z największych polskich mistrzyń klawesynu jest urodzona w Bielsku-Białej profesor sztuk muzycznych Urszula Bartkiewicz. Artystka podejmuje ogromne wyzwania artystyczne, zarówno jako znakomita instrumentalistka jak autor opracowań na klawesyn wielu utworów, w tym zapomnianych, a na nowo odkrywanych kompozycji polskich twórców pochodzących z XVII i XVIII wieku. Owego czasu nakładem wytwórni DUX ukazała się płyta zawierająca znakomite wykonania utworów Józefa Elsnera, w tym siedmiu Polonezów. Nowa płyta Urszuli Bartkiewicz poświęcona jest w całości Polonezom, jednak skomponowanym przez dziś niemal zupełnie zapomnianych polskich kompozytorów przełomu XVIII i XIX wieku. Wszystkie utwory zawarte na płycie pochodzą ze zbiorów rękopisów Toruńskiej Biblioteki Uniwersyteckiej, a udostępnienie ich w pięknych klawesynowych transkrypcjach to kolejny krok artystki na drodze upowszechniania wśród melomanów niesłusznie zapomnianych dzieł polskiej muzyki klasycznej.

______________________________________________
 
Paweł Łukowiec
Anamorphosis

(DUX)
Album "Anamorphosis" jest przeglądem dorobku artystycznego jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich twórców muzycznych, jakim jest kompozytor, dyrygent i pedagog Paweł Łukowiec. Urodzony w 1973 roku w Jarosławcu a od lat związany z Kielcami artysta, jest laureatem licznych nagród i wyróżnień zdobywanych na rozmaitych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kompozytorskich, a jego twórczość obejmuje zarówno utwory symfoniczne, kameralne i chóralne, jak muzykę teatralną i elektroniczną. Na płycie nagranej przez pianistę Marka Mizerę znajdziemy trzy Miniatury dziecięce na fortepian, cykl "Impresje", miniaturę "Passimofon", nagrany wraz z mezzo-sopranistką Urszulą Krygier zestaw czterech Pieśni, oraz najbardziej rozbudowaną formę na płycie jaką jest 2-częściowa kompozycja tytułowa. którą pianista wykonuje wraz z zespołem smyczkowym Camerata Scholarium pod dyr. Wojciecha Zdyba. Zbiór tych utworów, będący zarazem zgrabnie ułożonym i urozmaiconym programem, stanowi przegląd wszechstronnych dokonań kompozytora.
 ______________________________________________
 
Musica Sacromontana XV
Józef Zeidler - Nieszpory

(DUX)
W XVIII wieku Bazylika Świętogórska była niezwykle ważnym ośrodkiem życia muzycznego, a zarazem miejscem, w którym żył i tworzył nazywany polskim Mozartem - Józef Zeidler, jeden z najwybitniejszych reprezentantów klasycyzmu w muzyce polskiej, a zarazem jeden z najwspanialszych polskich kompozytorów muzyki kościelnej przełomu XVIII i XIX wieku. Szczycący się doskonałą renomą Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana każdego roku gromadzi w Bazylice Świętogórskiej i klasztorze Ojców Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu zarówno rzesze melomanów, jak i prestiżowych artystów. Podczas festiwalowych koncertów prezentowane są zarówno utwory sakralne jak i dzieła muzyki klasycznej, a pośród wykonawców jacy pojawili się dotychczas na Festiwalu warto wymienić choćby Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" Agnieszki Duczmal, Poznańskie Słowiki, Konstantego Andrzeja Kulkę i Krzysztofa Pendereckiego. Tradycją stało się dokumentowanie kolejnych edycji festiwalu poprzez wydawanie wybranych utworów na płytach CD. Płytowy cykl "Musica Sacromontana", będący też kroniką jednego z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki oratoryjnej na świecie, przywraca do życia prawdziwe muzyczne skarby istniejące dotychczas jedynie w formie pożółkłych manuskryptów. Na najnowszej płycie wydanej w tym cyklu znajdziemy "Nieszpory" na głosy solowe, chór i orkiestrę Józefa Zeidlera. Utwór zarejestrowany został 5 października 2019 roku przez Sinfoniettę Cracovię i Polski Chór Kameralny oraz solistów pod dyrekcją Michała Klauzy.
______________________________________________
 
Marek Szlezer
Krzysztof Meyer Piano Works vol.3

(DUX)
Specjalizujący się w wykonywaniu muzyki polskiej XIX i XX wieku, kilkakrotnie nominowany do Nagrody Fryderyk znakomity krakowski pianista Marek Szlezer, jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali oraz ma za sobą występy w tak ważnych miejscach jak m.in.: Carnegie Hall czy St.Martin-in-the-fields.  W bogatej dyskografii Marka Szlezera znajdziemy płyty z utworami m.in. Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego ("Piano Music", 2018), Aleksandra Tansmana, Krzysztofa Pendereckiego, a także m.in. albumy "Sonatas for Cello and Piano" (2017, w duecie z Joo Yeon Choi) oraz wydaną pod patronatem LongPlay płytę "Witold Friemann - Works for clarinet & piano" (2019, w duecie z Barbarą Borowicz). Jednym z najbardziej spektakularnych przedsięwzięć artysty jest cykl albumów, prezentujący utwory fortepianowe polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga oraz autora m.in. monografii Lutosławskiego i Szostakiewicza, urodzonego w 1943 roku Krzysztofa Meyera. Kompozytor należy do grona najważniejszych twórców przełomu XX i XXI wieku w Polsce, a po jego utwory sięgają dziś rozliczni artyści chcący zmierzyć się z ich wyjątkową formą i przekazem. Utwory fortepianowe to szczególny rozdział twórczości Krzysztofa Meyera, bowiem to właśnie za klawiaturą fortepianu artysta odkrywał świat muzyki już w wieku dziecięcym. Przez wiele lat, komponował utwory fortepianowe przede wszystkim dla własnego, osobistego użytku, będąc pod silnym wpływem twórczości Beli Bartoka. Na płycie "Krzysztof Meyer Piano Works vol.3" znajdziemy cykl 24 Preludiów op. 43 powstałych w latach 1977-1978. 74-minutowa płyta ukazuje oryginalny język kompozytora, a Marek Szlezer jako wykonawca, nasącza utwory mistrzowską wirtuozerią oraz własnym stylem interpretacji.
 
teksty: Robert Ratajczak