│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

07 grudnia 2020

2020/36: z katalogu wytwórni DUX

* nowe płyty
 
Roman Jabłoński
Polish Cello 2

(DUX)
Wiolonczela to instrument o ogromnym potencjale w zakresie brzmienia i wyrazu. To także instrument, po który wciąż sięgają zarówno współcześni kompozytorzy jak muzycy wywodzący się z rozmaitych środowisk muzycznych, niekoniecznie związanych z filharmonią. Wobec ogromu rozmaitych nagrań wiolonczelowych realizowanych w ostatnich latach, coraz trudniej trafić na pozycje wzorcowe, a jednocześnie wyjątkowe czy wręcz wybitne. Wydana w 2017 roku przez wytwórnię DUX płyta "Polish Cello", z nawiązką spełniła wszystkie oczekiwania najbardziej zagorzałych zwolenników instrumentu. Album wraz z pianistką Krystyna Borucińską nagrał obecny na scenach od ponad 40 lat i koncertujący z takimi orkiestrami jak m.in.: Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, RAI Roma, Cleveland Orchestra czy ZDF Köln, wiolonczelista Roman Jabłoński. Kontynuacją tego wydawnictwa jest wydana w tym roku płyta "Polish Cello 2", zawierająca Koncert wiolonczelowy No.2 Grażyny Bacewicz oraz Koncert na wiolonczelę i orkiestrę No.2 Krzysztofa Pendereckiego. Romanowi Jabłońskiemu towarzyszy Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji pod dyr. Tadeusza Strugały i Jerzego Katlewicza.
____________________________________________

Halina Krzyżanowska
Chamber Music

(DUX)
Postaci Haliny Krzyżanowskiej (1867-1937) poświęcony jest program wypełniający album nagrany przez grono znakomitych polskich instrumentalistów. Urodzona i tworząca we Francji a pochodząca z polskiej rodziny arystokratów artystka, była cenioną kompozytorką i pianistką, która pozostawiła po sobie szereg utworów fortepianowych, utwory kameralne, a także sonaty na wiolonczelę i skrzypce. Została zapamiętana także jako znakomita pianistka i pedagog. Na płycie "Halina Krzyżanowska Chamber Music" znajdziemy Sonatę f-moll na fortepian i wiolonczelę op.47 w wykonaniu Anny Wróbel i Małgorzaty Marczyk, Sonatę e-moll na skrzypce i fortepian op.28 w wykonaniu Andrzeja Gębskiego i Grzegorza Skrobińskiego, oraz Kwartet smyczkowy A-dur op.44 w interpretacji zespołu Camerata Vistula. To kolejna wydana nakładem wytwórni DUX płyta prezentująca muzykę niesłusznie zapomnianych  polskich kompozytorów, jaka zdecydowanie zasługuje na rozpowszechnienie w świadomości melomanów.
____________________________________________
 
Aleksander Szebesczyk
Quattrocorno 2

(DUX)
Waltornistę Aleksandra Szebesczyka znamy z istniejącej od 1991 roku, a tworzonej przez wybitnych solistów Orkiestry Filharmonii Narodowej grupy Warsaw Philharmonic Brass Quintet (Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych), którego płyta "Polish Modern Brass Music" w roku 2019 ukazała się pod patronatem LongPlay nakładem wydawnictwa Chopin University Press. Album "Quattrocorno 2" to już druga płyta Aleksandra Szebesczyka, na której muzyk mierzy się z konwencją gry solowej i prezentuje własne oryginalne aranżacje na waltornię utworów Wielkich Mistrzów. Na płycie znajdziemy 10 innowacyjnych opracowań kompozycji m.in. Antona Bruknera, Piotra Czajkowskiego, Johanna Sebastiana Bacha, Richarda Straussa i Karola Szymanowskiego. Unikatowe w skali światowej interpretacje tematów znanych z zupełnie innych instrumentacji, ukazują oblicze waltorni jako instrumentu o wyjątkowych możliwościach i szerokim zastosowaniu, a także odsłaniają ogromne możliwości warsztatowe i nieograniczoną fantazję wykonawcy.
____________________________________________
 
Camerata Silesia
Przez łzy / Tearfully
(DUX)
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia jest jednym z niewielu chórów na świecie, potrafiącym sprostać wysokim wymaganiom, jakie niosą ze sobą najbardziej nawet skomplikowane partytury. To zespół wszechstronny i otwarty na najróżniejsze wyzwania, a jako chór kameralny legitymuje się już ponad 25-letnim doświadczeniem. Dysponuje szczególnym instynktem muzycznym, potrafiąc równie doskonale interpretować dzieła renesansowe i barokowe, jak i współczesne kompozycje. W katalogu DUX znajdziemy nagrania wykonanych przez chór kompozycji m.in. Pawła Szymańskiego ("Camerata Silesia Sings Szymański", 2016) i Józefa Zeidlera ("Musica Sacromontana XI", 2016 i "Musica Sacromontana XIII", 2018). Znakomitym uzupełnieniem dyskografii Camerata Silesia jest koncepcyjny album "Przez łzy / Tearfully", jaki ukazał się w lutym br. Na płycie znajdziemy  "Stabat Mater" Romana Padlewskiego oraz wykonane wraz z grupą instrumentalistów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach: "Planctus" i "Psalmy przyszłości?" Joanny Wnuk-Nazarowej. Ułożone w formie jednego, zwartego pod względem dramaturgii programu utwory, tworzą przejmującą całość.
 ____________________________________________
 
Magdalena Molendowska - Julia Samojło
Zygmunt Stojowski - Songs

(DUX)
Pod patronatem LongPlay nakładem Chopin University Press na początku 2019 roku ukazała się płyta z Sonatami dwóch wybitnych kompozytorów przełomu XIX i XX wieku Ludomira Różyckiego i Zygmunta Stojowskiego ("Stojowski, Różycki - Sonaty", 2018). Rok później dzięki wytwórni DUX mamy okazję poznać Pieśni drugiego z kompozytorów, jakie znalazły się na płycie sopranistki Magdaleny Molendowskiej i pianistki, którą znamy m.in. dzięki albumowi "Krzysztof Baculewski - Chamber and Piano Works" (2018), Julii Samojło. Po latach niełaski i zapomnienia postromantyczna twórczość kompozytora, pianisty i wybitnego pedagoga Zygmunta Stojowskiego (1870-1946), który sam był uczniem Ignacego Jana Paderewskiego, odkrywana jest przez melomanów, zyskując należną jej pozycję w historii polskiej muzyki. Po utworach fortepianowych, symfonicznych i kameralnych, które coraz częściej pojawiają się w programach koncertów, pora na pieśni na głos i fortepian Zygmunta Stojowskiego, powstałe do tekstów m.in. Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera, których pięknymi wykonaniami możemy cieszyć się słuchając tej płyty.
 
teksty: Robert Ratajczak