│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

12 grudnia 2020

2020/37: nowe płyty

 * nowe płyty
 
Yumi Ito
Stardust Crystals

(Unit)
Yumi Ito to osiadła w Bazylei (Szwajcaria) wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów japońsko-polskiego pochodzenia, która mimo młodego wieku poszczycić się może współpracą z takimi muzykami jak m.in. Al Jarreau, Mark Turner czy Nils Petter Molvaer, oraz zwycięstwem w w prestiżowym konkursie Montreux Jazz Vocal Competition. Wszechstronnie uzdolniona artystka samodzielnie aranżuje swe piosenki wyposażając je w przebogate instrumentarium oraz jest producentem nagrań. Swój nowy album zatytułowany "Stardust Crystals" nagrała z udziałem 10 muzyków pochodzących z różnych krajów: Grecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemiec i Polski (Kuba Dworak i Izabella Effeneberg). Wyjątkowo bogato zaaranżowane piosenki znajdujące się na płycie zainspirowane są osobistymi doświadczeniami Yumi Ito stanowiąc rodzaj jej osobistego muzycznego dziennika.
_________________________________________________
 
 Anibal Rojas
Cachai

(A.Rojas)
Pochodzący z Chile a od 20 lat osiadły w USA saksofonista, kompozytor i pedagog Anibal Rojas, należy dziś do grona najbardziej pożądanych muzyków sesyjnych i koncertowych, o współpracę z którym zabiegają rozmaici artyści. Fakt ten doprowadził do współpracy muzyka m.in. z grupą Blood, Sweet & Tears, Stevie Wonderem, Brucem Springsteenem, Michaelem McDonaldem, Nestorem Torresem, Paquito D'Riverą, Sheilą E. i Alicią Keys, oraz występów w tak prestiżowych miejscach jak Carnegie Hall, The Apollo Theatre, The Greek Theatre czy Universal Studios Amphitheatre. Nowy album Anibala Rojasa zatytułowany "Cachai” to zgrabna mieszanka jazzu z rytmami latynoskimi i r'n'b, w której odnajdziemy inspiracje dokonaniami takich mistrzów jak Michael Brecker i Bob Berg. Poza ośmioma własnymi kompozycjami Rojas sięgnął też po utwór grupy Crusaders "I'm So Glad I'm Standing Here Today". Grającemu na saksofonach tenorowym i sopranowym oraz peruwiańskim flecie quena liderowi towarzyszą: Nitzan Gavrieli (fortepian), Costas Baltazanis (gitara), Gabriel Vivas (kontrabas) i Joel Mateo (perkusja).
 _________________________________________________
 
Piotr Schmidt Quartet
Dark Forecast

(SJ Records)
Po świetnych albumach: "Saxesful" i "Tribute to Tomasz Stańko", 27 listopada trafiła do nas kolejna płyta kwartetu znakomitego trębacza, kompozytora i producenta muzycznego, urodzonego w 1985 absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach, Piotra Schmidta. Album "Dark Forecast" nagrany został w stabilnym składzie Piotr Schmidt Quartet, który wraz z liderem tworzą: pianista Wojciech Niedziela, oraz dwaj muzycy znani również z tria RGG: Maciej Garbowski (kontrabas) i Krzysztof Gradziuk (perkusja). W trzech nagraniach wziął także udział kanadyjski gitarzysta Matthew Stevens, a w innych trzech: znakomity amerykański saksofonista Walter Smith III, którego ostatnio słyszeliśmy m.in. na płytach: Connie Han, Tucker Brothers, ale też Piotr Lemańczyk Quart-er. Obaj muzycy biorący gościnny udział w nagraniu nowej płyty Piotr Schmidt Quartet, współpracują z sobą od lat, czego dowodem jest choćby znakomita płyta "Still Casual" z 2014 roku. Na wydanej w stylowej okładce kojarzącej się z albumami wytwórni ECM, a ozdobionej obrazem Tomasza Olszewskiego, znajdziemy sześć nowych autorskich kompozycji lidera, trzy improwizacje kwartetu oraz dwie kompozycje Krzysztofa Komedy pochodzące z filmu "Nóż w wodzie". Płyta jest 52 pozycją w katalogu prowadzonej przez Piotra Schmidta wytwórni płytowej SJ Records.
_________________________________________________
 
Michał Tomaszczyk & Petter Olofsson
Sketches from the North

(M.Tomaszczyk)
Absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach, puzonistę, kompozytora i aranżera Michała Tomaszczyka znamy przede wszystkim z prowadzonego przez niego kwartetu Biotone, którego album "Unspoken Words" w 2012 roku nominowany był do Fryderyka, ale też takich projektów jak choćby Olga Boczar Music Essence, Brass Federacja, oraz współpracy z Olą Trzaska i bydgoskim Eljazz Big-Bandem. Ponadto muzyk w biografię wpisaną ma współpracę z takimi artystami jak m.in.: Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak czy Krzysztof Herdzin, Ed Partyka i Gary Guthman. Od pewnego czasu Michał Tomaszczyk mieszka i realizuje się artystycznie w Szwecji, stanowiąc ważny filar tamtejszej orkiestry jazzowej Norrbotten Big Band prowadzonej przez Joakima Mildera, a będącej jednym z najbardziej cenionych europejskich zespołów jazzu wielkoorkiestrowego. Właśnie w składzie Norrbotten Big Band polski puzonista znalazł pokrewną artystyczną duszę w osobie szwedzkiego wirtuoza kontrabasu Pettera Olofssona, który poza grą w big bandzie działa też pod szyldem międzynarodowego projektu Knower Louisa Cole i Genevieve Artadi. Tworzony przez Tomaszczyka i Olofssona duet w czerwcu br. po drugiej stronie Bałtyku zrealizował album wypełniony kompozycjami puzonisty, zainspirowanego specyficznym klimatem północnej Szwecji. Kameralna płyta "Sketches from the North" zbiera znakomite recenzje, a muzyką duetu zachwycają się też tacy artyści jak Nils Landgren, Joakim Milder i zmakomity polski puzonista Grzegorz Nagórski.

teksty: Robert Ratajczak