│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

01 lutego 2021

2021/4: Kronika Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie na płytach wytwórni DUX

 
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie to nowe cykliczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja polskiej muzyki XIX i XX wieku tworzonej przez wybitnych kompozytorów, ze szczególnym akcentem na dorobek patrona Konkursu, Stanisława Moniuszki, oraz promowanie młodych, utalentowanych muzyków.
Konkurs odbywać się będzie co dwa lata w dwóch kategoriach: fortepian i zespoły kameralne, a udział w nim brać mogą zarówno soliści jak różne składy: od duetów, aż do zespołów 12-osobowych.
Pierwsza edycja Konkursu odbyła się 20–27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Do udziału zakwalifikowało się 17 pianistów oraz 24 zespoły kameralne z Polski, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Hong Kongu i Izraela.
Wydarzeniu towarzyszyły targi wydawnictw nutowych i fonograficznych, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty.
Wytwórnia DUX podjęła się udokumentowania I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie serią sześciu płyt z nagraniami uczestników Konkursu wykonujących kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego, Michała Spisaka, Józefa Elsnera, Zygmunta Noskowskiego, Aleksandra Tansmana, Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, Joachima Kaczkowskiego, Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara.
Pięć płyt zawiera utwory konkursowe i jest kroniką zmagań młodych instrumentalistów, natomiast szósta jest albumem złożonym z nagrań laureatów Konkursu: pianistów Pavla Dombrovskiego, Ryszarda Pawlaka i Mateusza Krzyżowskiego oraz zespołów kameralnych Gidaszewska/ Łaguniak Duo, Ãtma Quartet i Cracow Golden Quintet.


Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (1):
Moniuszko, Melcer-Szczawiński

(DUX)
Na pierwszej płycie znajdziemy kompozycje Stanisława Moniuszki i Henryka Melcera-Szczawińskiego. I Kwartet smyczkowy d-moll patrona konkursu wykonuje powstały w 2016 roku, a oklaskiwany już m.in. w Szwajcarii, Francji, Holandii i Hiszpanii Atma Quartet. Z kolei II Kwartetu smyczkowego F-dur Moniuszki słuchamy w wykonaniu specjalizującego się w muzyce epoki baroku, krakowskiego składu Quartetto Nero. Znakomici młodzi pianiści, których kunszt poznajemy na pierwszej płycie festiwalowej serii to: Eryk Parchański ("Kołysanka" i Walc es-moll S.Moniuszki), Daniel Ziomko (moniuszkowskie: Nokturn, Polonez i "Polka Daniel"), Michał Dziewior ("Prząśniczka" Henryka Melcera-Szczawińskiego), Szymon Atys (Parafraza "Starego kaprala" Moniuszki autorstwa Melcera-Szczawińskiego) oraz duet fortepianowy Aliny Andriuti i Ivana Shemchuka wykonujący moniuszkowskie Kontredanse na cztery ręce. Płytę wieńczy Andante con moto z Tria fortepianowego g-moll op.2 Henryka Melcera-Szczawińskiego w interpretacji poznańskiego zespołu Apeiron Trio.
 
Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (2):
Lessel, Różycki

(DUX)
Druga  festiwalowa płyta zawiera kompozycje Franciszka Lessela i Ludomira Różyckiego. Z dorobku Lessela wybrano fragmenty VIII Kwartetu smyczkowego B-dur op.19 i Trio fortepianowe E-dur op.5. Dwie części wybrane z odnalezionego w 1996 roku a pochodzącego z 1824 roku Kwartetu smyczkowego Lessela, wykonuje Atma Quartet. Natomiast Tria fortepianowego słuchamy w interpretacji zespołu Cuore Piano Trio tworzonego przez doskonale nam znanych dzięki wydanej pod patronatem LongPlay płycie "Polonaises" (2018) Zuzannę Budzyńską (skrzypce) i Szymona Ogryzka (fortepian) oraz Jadwigę Rogulską (wiolonczela). Drugą część płyty złożoną z kompozycji Ludomira Różyckiego wypełniają trzy utwory: "Itala, Op.50" w wykonaniu studenta Akademii Muzycznej im.Karola Szymanowskiego w Katowicach, pianisty Michała Dziewiora; Rapsodia na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op.33 w wykonaniu zespołu Apeiron Trio; oraz najbardziej rozbudowana forma na całej płycie, 25-minutowy Kwintet fortepianowy c-moll op.35 zagrany przez, związany z poznańskim środowiskiem muzycznym skład Septem Quintet.
 
Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (3):
Moszkowski

(DUX)
Na trzeciej płycie Kroniki Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie, znajdziemy utwory fortepianowe cenionego dyrygenta, pianisty, kompozytora muzyki salonowej i wybitnego pedagoga Maurycego Moszkowskiego. Płytę rozpoczynają cztery krótkie utwory na fortepian solo, zagrane przez młodych utalentowanych pianistów: Pavla Dombrovskyego, Daniela Ziomko, Adama Piórkowskiego i Eryka Parchańskiego. Twórczość Moszkowskiego zdradza fascynacje zarówno polską muzyką ludową jak i folklorem Hiszpanii. Dowodem na drugą z wymienionych fascynacji kompozytora są dwa cykle, które znajdziemy na tej płycie: Tańce hiszpańskie na fortepian na cztery ręce op.12, którego słuchamy w wykonaniu duetu Aliny Andriuti-Shemchuk i Ivana Shemchuka, oraz 4-częściowy Album Espagnol na fortepian na cztery ręce op.2, zaprezentowany w nagraniu Novi Piano Duo. Program płyty zamyka jedyna w tym zestawie kompozycja na skrzypce i fortepian: Quatre morceaux op.82, w wykonaniu polsko-izraelskiego Effimero Duo.
 
Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (4):
Malawski, Spisak

(DUX)
Muzyką tworzących w XX wieku polskich kompozytorów Artura Malawskiego i Michała Spisaka. wypełniona jest czwarta płyta zawierająca nagrania artystów biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Pierwszy z wymienionych artystów, urodzony w Przemyślu kompozytor, pedagog i dyrygent, w owym czasie okrzyknięty został następcą Karola Szymanowskiego. Z kolei urodzony w Dąbrowie Górniczej, a od 1937 roku zamieszkały w Paryżu Michał Spisak, komponował głównie utwory instrumentalne, silnie osadzone w estetyce muzyki neoklasycznej. Utwory Malawskiego i Spisaka zgromadzone na tej płycie wykonują: Cuore Piano Trio, Paulina Bujok & Joanna Sochacka, Ivan Shemchuk, Piotr Ryszard Pawlak, Cracow Golden Quintet: i Gidaszewska / Łaguniak Duo.


Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (5):
Elsner, Dobrzyński, Noskowski

(DUX)
Na płycie znajdziemy kameralne utwory trójki polskich kompozytorów: Józefa Elsnera, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Zygmunta Noskowskiego. Twórczość Józefa Elsnera obejmuje jedne z najciekawszych utworów polskiej muzyki XIX wieku, na których wychował się m.in. będący jego uczniem Fryderyk Chopin. Zamieszczone na płycie dwie Sonaty na skrzypce i fortepian reprezentują osadzony w estetyce wiedeńskich mistrzów klasyczny styl i charakteryzują się równoprawną rolą obu instrumentów. Słuchamy ich w interpretacji duetów: Kwaśnikowska / Chrzęszczyk oraz Effimero Duo. Ignacy Feliks Dobrzyński był jednym z kilku polskich kompozytorów jacy tworząc w okresie zachwytu geniuszem Chopina, zdani byli na pozostanie w jego cieniu. Ronda alla polacca op.6 słuchamy w interpretacji Andriuti-Shemchuk Piano Duo, Tria fortepianowego a-moll op.17 w wykonaniu Cuore Piano Trio, a Andante e rondo alla polacca na flet i fortepian, Op.42, zagrane jest przez Polish Art Duo. Album wieńczą dwie części Sonaty a-moll na skrzypce i fortepian Zygmunta Noskowskiego, których słuchamy ponownie w wykonaniu duetu Kwaśnikowska / Chrzęszczyk.
 
 
Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (6):
Laureaci / Prize Winners

(DUX)
Płytę otwiera mini recital zdobywcy I Nagrody konkursu w kategorii: Pianiści, rosyjskiego wirtuoza Pavla Dombrovsky'ego: miniaturka Teodora Leszetyckiego, Sonata rustica Aleksandra Tansmana i Etiuda cis-moll op.10 nr 4 Fryderyka Chopina. Laureata II Nagrody I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.S.Moniuszki w Rzeszowie w kategorii: Pianiści Piotra Ryszarda Pawlaka, słyszymy grającego I Sonatę na fortepian op.6 Henryka Mikołaja Góreckiego, a Pięć wariacji op.5 nr 4 Witolda Maliszewskiego gra zdobywca III Nagrody w tej kategorii, Mateusz Krzyżowski. Druga część płyty zawiera nagrania laureatów Konkursu, przyznane w kategorii: Zespoły kameralne. I Nagrodę przyznano duetowi skrzypcowemu Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka, który słyszymy w kompozycji Joachima Kaczkowskiego, a dwie II Nagrody ex aequo przypadły grupom Atma Quartet i Cracow Golden Quintet. W ich wykonaniu na płycie słuchamy II Kwartetu smyczkowego op.56 Karola Szymanowskiego oraz Kwintetu na flet, obój, klarnet, fagot i róg Wojciecha Kilara.

Dokumentujący I Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie 6-płytowy cykl płyt, to nie tylko kronika przebiegu konkursowych zmagań utalentowanych muzyków, ale też pokaźny zestaw nagrań przybliżających dorobek rozmaitych polskich kompozytorów. Miejmy nadzieję, iż kolejne edycje Rzeszowskiego Konkursu doczekają się równie starannie i bogato wydanych płyt, do których wracać będziemy wielokrotnie.
 
tekst: Robert Ratajczak