│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

18 marca 2021

2021/10: Nowości płytowe

 
* nowe płyty
 
Erwin Helfer and The Chicago Boogie Ensemble
Celebrate The Journey
(The Sirens Records)
Urodzony w 1936 roku w Chicago Erwin Helfer, to mistrz fortepianu jazzowego w tradycyjnym akustycznym chicagowskim stylu nasączonym bluesem, boogie woogie i wyjątkową wirtuozerią. Pianista od wielu lat towarzyszy rozmaitym wykonawcom z kręgu jazzu i bluesa oraz realizuje rozmaite projekty autorskie. Regularnie występuje w najlepszych chicagowskich klubach a jego koncerty uświetniające Chicago Blues Festival każdego roku są jednym z najbardziej oczekiwanych punktów festiwalowego programu. Niewielu jest dziś pianistów potrafiących w tak wyjątkowo czysty i nieskażony rozmaitymi wpływami sposób, oddać istotę bluesa. Erwin Helfer jako jeden z nielicznych dziś żyjących artystów sam w sobie stanowi esencję stylu z wszelkimi jego atrybutami i przywarami. Jego muzyka pełna jest głębokich, szczerych do bólu uczuć, ale też wdzięku, werwy i specyficznego piękna charakteryzującego najwybitniejszych instrumentalistów wszech czasów. Erwin Helfer jest jak wino, z upływem lat nabierające coraz bardziej wysmakowanego aromatu. Wypracowany przez kilkadziesiąt lat styl jego gry nasączony jest olbrzymim doświadczeniem nabytym podczas niezliczonej ilości koncertów i jam sessions z największymi artystami bluesa i gospel. Kolejne płyty pianisty, regularnie publikuje wytwórnia The Sirens Records. 20 stycznia przypadły 85. urodziny Mistrza. Tego właśnie dnia premierę miał wyjątkowy album "Celebrate The Journey" firmowany szyldem: Erwin Helfer and The Chicago Boogie Ensemble. W nagraniach wypełniających płytę Jubilatowi towarzyszą jego wieloletni przyjaciele i współpracownicy: saksofoniści John Brumbach i Skinny Williams oraz Lou Martini (kontrabas) i Davide Ilardi (perkusja), a w programie albumu obok kompozycji Helfera znajdziemy też takie standardy jak: "Down By The Riverside", "St.James Infirmary" czy "Alexander's Ragtime Band".
______________________________________________
 
 Kari Kirkland
Wild is the Wind

(Slea Head Records)
Urodzona w Kanadzie  a od 2003 roku osiadła w Europie Kari Kirkland, ma za sobą zarówno pracę jako szef kuchni jak tańcząca na trapezie artystka cyrkowa. Jej prawdziwym powołaniem jest jednak muzyka, którą równolegle zajmuje się już od dzieciństwa, występując w rozmaitych grupach zarówno jazzowych jak pop i rockowych. To właśnie muzyce poświęciła ostatnie 4 lata, nie tylko śpiewając ale i pisząc piosenki. Efektem jest nagrany w Los Angeles debiutancki album wokalistki, wyprodukowany przez Kari wraz ze znakomitym amerykańskim pianistą, kompozytorem i aranżerem Shellym Bergiem, znanym z wspólnych dokonań z m.in. Rayem Charlesem, Countem Basie, Arturo Sandovalem czy Patti Austin. Na płycie zatytułowanej "Wild is the Wind" usłyszymy m.in. nieodżałowanego trębacza Roya Hargroove'a, dla którego udział w sesji był jednym z ostatnich dokonań przed śmiercią w listopadzie 2018 roku. W programie płyty znajdziemy m.in. ciekawe opracowania takich utworów jak "Do It Again” z repertuaru grupy Steely Dan, "Steamroller Blues” Jamesa Taylora, czy przeboju Tears For Fears "Everybody Wants to Rule the World”.
  ______________________________________________
 
Dead Cat Bounce
Lucky & Live in STL

(Matty Stecks Music)
Amerykański saksofonista, flecista i kompozytor Matthew Steckler, bardziej znany jako Matty Steck to artysta wielobiegunowy, którego niezwykle aktywna działalność obejmuje nie tylko projekty stricte jazzowe, ale też tworzenie muzyki dla potrzeb teatru, filmu i gier komputerowych, oraz prace w dziedzinie elektroakustyki i multimediów. Ponadto od roku 2017 Stecks jest wykładowcą na wydziale Jazzu i Współczesnej Muzyki Popularnej w renomowanej kanadyjskiej Brandon University School of Music. Jako muzyk współpracował z takimi osobistościami jak m.in. Lee Konitz, Anthony Braxton, Gunther Schuller, Dan Weiss, Randy Brecker, Joe Lovano czy Bob Moses. Na przełomie 2020 i 2021 roku w odstępie zaledwie kilku dni ukazały się dwie płyty nagrane z jego udziałem. Pierwszy z albumów to "Lucky & Live in STL" zawierający nagrania zrealizowane w ramach sekstetu Dead Cat Bounce podczas koncertu w Seattle w lutym 2003 roku. Formację tworzyli saksofoniści: Matt Steckler, Jared Sims, Felipe Salles i Charlie Kohlhase, oraz Gary Wicks (kontrabas) i Bill Carbone (perkusja).

Matty Stecks & Persiflage
Night Cravings

(Matty Stecks Music)
Druga z dwóch płyt Matty'ego Stecksa jakie jakie ukazały się w ostatnich tygodniach, to album "Night Cravings" firmowany szyldem Matty Stecks & Persiflage. W ciągu ostatnich 11 lat artysta bardzo intensywnie udzielał się w środowisku muzyków związanych z jazzową sceną nowojorskiego Brooklynu, koncertując w rozmaitych składach m.in. z Danem Weissem, Geraldem Cleaverem i Tyshawnem Soreyem, a niniejsza płyta wypełniona programem studyjnym nagranym w nowojorskich Avatar Studios w maju 2012 roku, jest swego rodzaju podsumowaniem tego okresu. W nagraniach Stecksowi towarzyszą: Curtis Hasselbring (puzon), Todd Neufeld (gitary), Dave Ambrosio (kontrabas) i Satoshi Takeishi (perkusja). Za realizację nagrań w 2012 roku odpowiada kilkakrotna laureatka Grammy Katherine Miller, a mastering całego materiału w roku 2020 jest dziełem E.Scotta Lindnera. Ambicją muzyków było uzyskanie równowagi pomiędzy kompozycją, a improwizacją w formule tradycyjnego kwintetu jazzowego nawiązującego do estetyki wypracowanej przez składy prowadzone przez Ornette’a Colemana i Wayne’a Shortera.
 ______________________________________________
 
Kuba Płużek
Book of Resonance

(Audio Cave)
Urodzony w 1988 roku krakowski pianista Kuba Płużek poszczycić się może współpracą z tak znakomitymi postaciami polskiego jazzu jak: Piotr Baron, Maciej Sikała, Stanisław Soyka, czy nestorami gatunku: Zbigniewem Namysłowskim i Januszem Muniakiem. Artysta miał okazję występować m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii (legendarny Montreux Jazz Festival), Austrii, Bułgarii, Ukrainie i Litwie. Swoją debiutancką autorską płytę zatytułowaną po prostu: ''First Album'' (2014), nagrał z udziałem saksofonisty Marka Pospieszalskiego oraz sekcji rytmicznej: Max Mucha (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja). Kolejnym albumem była płyta ''Eleven Songs'' (2015) nagrana solo, a wypełniona utworami wybranymi z dorobku tak rozmaitych twórców jak m.in.: Zbigniew Wegehaupt, Andrzej Kurylewicz, Brad Mehldau, Michel Petrucciani, Dave Holland i Hans Zimmer Na nagranym w londyńskim Snap Studio drugim solowym albumie "Book of Resonance" pianista po raz drugi zmierzył się z konwencją solo piano. Tym razem jednak mamy do czynienia z rodzajem eksperymentu jakim jest wykorzystanie możliwości tkwiących w zastosowaniu rezonatora magnetycznego. Artysta skoncentrował się na technice wymagającej zupełnie innego podejścia do fortepianu, w tym znacznego zreformowania dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń. Sam muzyk mówi, iż korzystanie z rezonatora wiązało się z koniecznością ponownej nauki gry na fortepianie.

teksty: Robert Ratajczak