* nowe płyty
- z Kraju
Konarski & Folks
(Marek Konarski)
(Marek Konarski)
"Konarski & Folks" to kolejna znakomita płyta nagrana przez grono młodych jazzmanów wywodzących się z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Liderem przedsięwzięcia jest saksofonista Marek Konarski, który swą muzyczną edukację kontynuował w Syddansk Musik Konservatorium w Danii. Muzyka mieliśmy okazję usłyszeć m.in. na płytach: "Poznan Jazz Philharmonic Orchestra plays Weezdob" (2018) i "Colors" (2019) Kwartetu Marka Jakubowskiego. Album wypełniają autorskie utwory saksofonisty oraz dwie transkrypcje polskich melodii ludowych: "Jabłuszko" i "O mój rozmarynie". Program płyty pod względem stylistyki stanowi zgrabne połączenie jazzu, muzyki klasycznej i folkowej. Konarski & Folks to: lider Marek Konarski (saksofon, kompozycje, aranżacje), Artur Tuźnik (fortepian), jeden z najbardziej aktywnych muzyków młodej poznańskiej sceny jazzowej Damian Kostka (kontrabas) i Kuba Gudz (perkusja). Gościnnie w nagraniach udział wzięła wokalistka Ania Rybacka.
__________________________________________
MAW - MAW
(MAW)
(MAW)
Istniejąca
od 2019 roku krakowska grupa MAW stylistycznie porusza się na obrzeżach
grunge'u, alternatywy, psychodelii i rocka progresywnego. Pośród
inspiracji artyści wymieniają takie formacje jak m.in. Tool, Nirvana i
Pink Floyd, jednak muzyka MAW opiera się przede wszystkim na własnych,
świeżych pomysłach każdego z muzyków. Obecny skład zespołu tworzą:
wokalista Piotr Stachowiak, Martyna Hebda i Kuba Stępień (gitary), Piotr
Stępień (gitara basowa) i Szymon Piotrowski (perkusja), który w 2020
roku zastąpił Michała Gawrońskiego. W ciągu trzech dni w listopadzie
2019 roku w poznańskim Vintage Record Studio, zespół zarejestrował
materiał na swój pierwszy album. Wybuch pandemii pokrzyżował plany
związane z wydaniem i promocją płyty oraz koncertami. Ostatecznie płyta "MAW - MAW" ukazała się w intrygującej, tajemniczej okładce 15 stycznia br., a więc ponad rok po nagraniu materiału.
__________________________________________
- ze Świata
Damata
What's Damata
(Dugnad Rec)
What's Damata
(Dugnad Rec)
Damata to norweskie trio stylistycznie poruszające się na obrzeżach jazzu, elektroniki i ambientu, tworzone przez młodych artystów mających spore doświadczenie w takich formacjach jak Fieh, Master Oogway i Steinmoysa NB. Zarejestrowany zimą 2019 roku materiał będący kompilacją kompozycji i motywów improwizowanych, 16 kwietnia ukazał się nakładem wspierającej oryginalną i nietuzinkową twórczość wytwórnię Dugnad Rec z Oslo. Instrumentarium zespołu to wspierane elektroniką: gitara (Torstein Slaen), kontrabas (Karl Erik Horndalsveen) i perkusja (Ola Overby), a nazwa grupy pochodzi od potocznego zwrotu stosowanego w języku norweskim, oznaczającego tyle co: "no tak", "i to tyle". W utworach wypełniających album "What's Damata" odnajdziemy echa inspiracji zarówno ambientowymi poszukiwaniami Briana Eno, jak muzyką francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena (1908-1992) oraz estetyką drum'n'bass i jazz rocka z lat 70-tych.
__________________________________________
DogOn
Floater
(Challenge Records)
Floater
(Challenge Records)
Szwajcarskie tro DogOn od 2015 roku prowadzi gitarzysta i kompozytor z Zyruchu, Eric Hunziker. Muzyk znany jest nie tylko dzięki kilku własnym projektom (poza DogOn, takze formacje Neuromodulator i Swiss Indian Orchestra), ale też jako doświadczony i wszechstronny muzyk sesyjny angażujący się w takie projekty jak m.in. Peter’s PlayStation, Lobith i Fearless Five. Poza rodzimą Szwajacarią trio DogOn cieszy się sporym uznaniem także w Niemczech i Rosji gdzie w kwietniu 2019 roku zespół odbył kilkunastodniowe tournee grając m.in. w Moskwie, St.Petersburgu i Kalingradzie. Wraz z twórcą reperuaru DogOn gitarzystą Erickiem Hunzikerem, w skład zespołu wchodzą: grający na sześciostrunowej gitarze basowej Thomas Tavano i perkusista Tobias Hunziker. Plany koncertowe zespołu na rok 2020 i 2021 pokrzyżowała pandemia. Jednak nie przeszkodziła ona w opublikowaniu przez znaną w Europie wytwórnię Challenge Records drugiego albumu formacji "Floating". Na utrzymanej w kosmicznej estetyce płycie znajdziemy 10 premierowych nasączonych groovem kompozycji utrzymanych w konwencji jazz rocka, funky i fusion.
__________________________________________
ZAPOWIEDŹ
Kilian Kemmer Trio
...und Zarathustra Tanze
(GLM Music)
...und Zarathustra Tanze
(GLM Music)
Urodzony w 1980 roku w Monachium pianista i kompozytor Kilian Kemmer jest nie tylko znakomitym muzykiem (kształconym pod okiem Johna Taylora i Leonida Chizhika), ale posiada też wykształcenie w zakresie ekonomii i filozofii zdobyte podczas studiów na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana w Monachium. W roku 2010 w trio tworzonym z saksofonistą Matthieu Bordenavem i basistą Rene Hadererem nagrał bardzo ciepło przyjęty w środowisku jazzowym album "Clara". Kolejną ważną pozycja w dyskografii artysty była wydana w 2018 roku płyta "Jetzt Und In Echt" zrealizowana w kwartecie z Bordenavem, Rene Hadererem i Matthiasem Gmelinem. Rok 2021 przynosi kolejny album pianisty, na którym muzyk daje upust swej fascynacji lekturą dzieł wybitnego filozofa Friedricha Nietzsche (1844-1900). Posiadający tytuł doktora filozofii Kemmer połączył filozofię z jazzem tworząc unikatową muzyczną mozaikę, do powstania której zaprosił kontrabasistę Masaki Kai i znanego z poprzedniej płyty, perkusistę Matthiasa Gmelina. Poza własnymi kompozycjami muzycy Kilian Kemmer Trio sięgnęli po utwory: "Angelico" Frederica Mompou, "I Don't Mean A Thing" Duke'a Ellingtona, oraz kompozycję samego Friedricha Nietzsche "Das Fragment An Sich". Tytuł albumu, który ukaże się 30 kwietnia nakładem GLM Music: "...und Zarathustra Tanzte" ("...i Zaratustra tańczył"), nawiązuje do kultowej książki Nietzschego "Tako rzecze Zaratustra" ("Also Sprach Zaratustra"), na podstawie której w 1896 roku powstał słynny poemat symfoniczny Richarda Straussa.
__________________________________________
ZAPOWIEDŹ
Serendip Quartet
Queen of Fire
(Impartial Records)
Serendip Quartet
Queen of Fire
(Impartial Records)
Formację Serendip powołał do życia belgijski saksofonista i kompozytor Arnaud Guichard. W latach 2013-2019 muzyk mieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie pod kierunkiem saksofonisty Jeana Toussainta studiował jazz w londyńskim Trinity Laban Conservatoire. To właśnie w tym czasie Guichard miał okazję występować i nagrywać z muzykami tamtejszej sceny jazzowej: Zoe Rahmanem, Markiem Lockheartem, Simonem Purcellem, Mickiem Fosterem, Dave'em Wickinsem, Nubyą Garcią czy Mosesem Boydem. Wówczas to właśnie saksofonista stworzył projekt Serendip łączący muzyków reprezentujących dwie prężne europejskie sceny jazzowe: brukselską (Arnaud Guichard - saksofon i Michele Montolli - kontrabas) oraz londyńską (James Kitchman - gitara i Jake Long - perkusja). Nagrany w tym składzie album "The Tale" (2018) inspirowany perską opowieścią "Trzej książęta Serendip” spotkał z gorącym przyjęciem ze strony miłośników muzyki improwizowanej i obsypany został entuzjastycznymi recenzjami przez najbardziej wpływowych krytyków jazzowych. Równolegle z sukcesem albumu, nastąpił prawdziwy boom koncertowy; o koncerty Serendip zabiegały najbardziej prestiżowe kluby jazzowe i festiwale. Kwartet koncertował m.in. w takich miejscach jak Ronnie Scott's, The Vortex Jazz Club, Jazz live at The Crypt, Jazz in The Round, Ghostnotes, Rye Wax Records, The Royal Albert Bar i Kansas Smitty's. Po trzech latach od wydania "The Tale" mieszkający już w Belgii Arnaud Guichard, ponownie sformował belgijsko-angielski zespół, który pod szyldem Serendip Quartet zarejestrował przygotowany przez saksofonistę, nowy koncepcyjny program "Queen of Fire". Tym razem Guichard skoncentrował się problemie ofiar przemocy seksualnej z Demokratycznej Republiki Konga, a jego muzycznymi partnerami są tym razem: Florent Jeunieaux (gitara), Jasper De Roeck (kontrabas) i Matthias de Waele (perkusja). Album ukaże się 7 maja.
teksty: Robert Ratajczak