│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

24 kwietnia 2021

2021/16: Nowości i zapowiedzi płytowe

 
* nowe płyty
 
Dominik Strycharski Core / Orkiestra Dęta Ursus
Symfonia Fabryki Ursus
(Audio Cave)
60-minutowy film dokumentalny "Symfonia Fabryki Ursus" w reżyserii Jaśminy Wójcik to obraz ukazujący sytuację po upadku jednej z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. To także film będący artystycznym spojrzeniem na problem z jakim zmierzyć musieli się pozbawieni wieloletniej pracy mieszkańcy Ursusa. Na tle zrujnowanych, opuszczonych hal poznajemy losy pracowników zakładu (robotników, technologów, kierowników i sekretarek), którzy nie tylko opowiadają swe historie słowami, ale odtwarzają gesty i czynności związane z ich ówczesną pracą. "Symfonia Fabryki Ursus" jest więc obrazem łączącym choreografię z sztuką wideo i muzyką eksperymentalną. Autorem muzyki do filmu jest kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta Dominik Strycharski. Pięć tematów pochodzących ze ścieżki dźwiękowej "Symfonii Fabryki Ursus" ukazało się nakładem wytwórni Audio Cave na 43-minutowej płycie nagranej przez zespół Dominik Strycharski Core tworzony przez: lidera (flety proste, wokal, elektronika), Barbarę Drążkowską (fortepian preparowany), Wojciecha Jachnę (trąbka), Zbigniewa Kozerę (kontrabas) i Pawła Szpurę (perkusja), oraz autentyczną Orkiestrę Dętą Ursus pod dyrekcją Karola Węclewskiego.
 _______________________________________
 
 Eduardo Bortolotti
Huapango Nights

(Soliton)
Eduardo Bortolotti to od 2012 roku zamieszkały w Polsce skrzypek, kompozytor i pedagog pochodzący z Meksyku. Artysta w 2018 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego, a rok później ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jako solista oraz muzyk rozmaitych formacji poza Polską koncertował m.in. w: Chinach, Azerbejdżanie, Turcji, Czechach, Słowacji, na Cyprze i oczywiście w rodzinnym Meksyku. Łączący w sobie elementy muzyki folklorystycznej i jazzu album "Huapango Nights” jest debiutancką płytą artysty podsumowującą jego ośmioletni pobyt w Polsce.  W programie albumu zarejestrowanego w gliwickim Centrum Kultury Jazovia a wydanego nakładem wytwórni Soliton, znajdziemy zarówno autorskie aranżacje meksykańskich utworów ludowych, jak własne kompozycje Eduardo Bortolottiego. Skrzypek, kompozytor i aranżer do udziału w nagraniach zaprosił młodych muzyków jazzowych i ludowych: pianistę Mateusza Sobiechowskiego i perkusistę Bartka Staromiejskiego, oraz kolumbijskiego basistę Edilsona Sancheza i meksykańskiego wirtuoza instrumentów ludowych Alberto Suazę. W nagraniach brzmienie skrzypiec i jazzowej sekcji rytmicznej wzbogacają dźwięki instrumentów tradycyjnych, takich jak meksykańska jarana, peruwiańskie jawbone czy okaryna.
_______________________________________
 
ZAPOWIEDŹ
OTOOTO
This Love Is For You

(April Records)
Relaksacyjną mieszankę neo-soulu, smooth i indie jazzu znajdziemy na debiutanckiej płycie duńskiej formacji OTOOTO. Liderami założonej w roku 2019 grupy są trębacz Jonas Due i saksofonista Oilly Wallace. Skład  OTOOTO uzupełniają: grający na stylowym syntezatorze Juno 106 Calle Brickman, basista Matthias Petri i perkusista Andreas Svendsen. Ponadto na płycie zatytułowanej "This Love Is For You" muzyków wspomagają zaproszeni goście: wokalistka Lo Ersare, gitarzysta Johannes Wamberg, perkusjonalista Eliel Lazo, wiolonczelista Christian Balvig i klarnecista Emil Hess. Wypełniony 11 bogato zaaranżowanymi utworami album, nagrany został w Voodoo Bug Studios w Kopenhadze w listopadzie ub.roku, a ukaże się 21 maja nakładem wytwórni April Records.
_______________________________________
 
Na 14 maja niemiecka wytwórnia JazzHaus Music zapowiada premiery trzech nowych albumów.

ZAPOWIEDŹ
Village Zone
Saluti a Peppino

(JazzHaus Musik)
Urodzony w 1953 roku Georg Ruby to dziś jeden z najbardziej znanych europejskich pianistów jazzowych. Jest mistrzem wolnej formy i muzykiem obdarzonym niezwykłą wyobraźnią improwizacyjną, a także cenionym kompozytorem i aranżerem oraz założycielem wytwórni płytowej JazzHaus Musik. Dał się poznać jako znakomity artysta doskonale potrafiący odnaleźć się w rozmaitych konfiguracjach, od realizacji solowych, poprzez jazzowe tria, kwartety a na big bandzie zakończywszy. Jednym z projektów wszechstronnego niemieckiego artysty jest Village Zone. W roku 2009 ukazała się firmowana tą nazwą płyta: "Deconstruction Service", wypełniona utworami wybranymi z repertuaru aktorki, piosenkarki i pisarki Hildegard Knef. Kolejna odsłona projektu to trio tworzone przez Georga Ruby z kontrabasistą Stephanem Goldbachem i perkusistą Danielem Weberem. W tym składzie zrealizowany został album zatytułowany po prostu "Village Zone", który ukazał się w roku 2019 i w tej konfiguracji w lutym br. nagrano materiał na kolejną płytę zatytułowaną "Saluti a Peppino". Album wypełnia 10 premierowych kompozycji, oraz transkrypcje utworów Michela Legranda ("What Are You Doing The Rest Of Your Life") i dwóch piosenek pochodzących z repertuaru popularnego włoskiego piosenkarza Peppino di Capri ("St. Tropez Twist" i "Le Stelle d'Oro"). W czterech utworach na płycie, z triem Village Zone śpiewa luksemburska wokalistka Sascha Ley.

ZAPOWIEDŹ
Stephan Goldbach
Transit

(JazzHaus Musik)
Norymberski kontrabasista Stephan Goldbach znany jest m.in. z tria Village Zone, oraz nagranego w duecie z sopranistką Lisą Ströckens eksperymentalnego albumu "LouLou und die Heerscharen der Verfluchten" (2017) eksponującego niekonwencjonalne połączenie operowego śpiewu z jazzowym kontrabasem. Płyta "Transit" jest pierwszym solowym albumem Goldbacha, na którym kontrabasista zmierzył się z dość trudnym zadaniem zainteresowania i zatrzymania przez 48 minut słuchacza, poprzez bardzo trudną w odbiorze awangardową muzykę, opartą na fantazyjnych improwizacjach. Solowa propozycja niemieckiego kontrabasisty skierowana jest do odważnego, rządnego ekstremalnych dźwiękowych doznań słuchacza.

ZAPOWIEDŹ
A.R.K.
Music By Endangered Species

(JazzHaus Musik)
Saksofonista Andreas Kaling jest muzykiem preferującym zapomniany w ostatnich latach instrument jakim jest wyjątkowy, potężny saksofon basowy oferujący paletę brzmieniową, niemożliwą do osiągnięcia na jakimkolwiek innym instrumencie dętym. Wraz z Janem Klare, Dirkiem Raulfem i Wollie Kaiserem, Kaling współtworzy oryginalną formację Deep Schrott, której instrumentarium tworzą wyłącznie cztery saksofony basowe. Zespół ma na koncie cztery albumy, na których muzycy przetransponowali utwory z dorobku m.in. Boba Dylana, King Crimson, AC / DC i Black Sabbath. W roku 2012 ukazał się pionierski i eksperymentalny solowy album Kallinga: ''As If There Was A Tomorrow'' (2012), ukazujący pełnię możliwości generowania dźwięków przy użyciu saksofonu basowego, a kontynuacją tego projektu była płyta ''Tomorrow Is The Question'' (2014). Kolejnym przedsięwzięciem niepokornego eksperymentatora jest trio A.R.K., do którego grający na saksofonach basowym i sopranowym oraz klarnecie basowym Andreas Kaling zaprosił bardzo cenionych i doświadczonych muzyków: grającego na gitarze klasycznej Reinholda Westerheide i perkusistę Karla Godejohanna.

teksty: Robert Ratajczak