│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

21 października 2021

2021/35: Nowości płytowe z Kraju i ze Świata

 
* nowe płyty
 
* z Kraju

PATRONAT
Oriana Masternak / Justyna Danczowska
Parallels
(DUX)
Skrzypaczkę Orianę Masternak
znamy przede wszystkim ze składu, istniejącej od 2014 roku znakomitej formacji Messages Quartet, specjalizującej się w wykonywaniu mniej spopularyzowanych dzieł polskich kompozytorów i odkrywaniu ich dla szerszego odbiorcy.
W roku 2019 pod patronatem LongPlay ukazał się album zespołu z nagraniami kwartetów smyczkowych Andrzeja Panufnika, Stanisława Moniuszki i Krzysztofa Pendereckiego ("Messages",  DUX 2019), a rok później płyta z muzyką Andrzeja Karałowa "De invitatione mortis" (Chopin University Press 2020, patronat LongPlay), nagrana ze znaczącym udziałem Messages Quartet. Jednak związana z Akademią Muzyczną im.Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie Oriana Masternak, poza działalnością w tym znakomitym kwartecie, angażuje się też w inne projekty, jak m.in. duet z pianistą Sławomirem Cierpikiem w ramach którego artystka nagrała dwa albumy, czy praca nad płytą Antoniego Wojnara "The Nochats' Dance" (DUX 2018, patronat LongPlay). Grająca na instrumencie Sebastiana Lang z 1738 roku skrzypaczka, podjęła też współpracę ze znakomitą krakowską pianistką kameralistką Justyną Danczowską (córką słynnej skrzypaczki Kai Danczowskiej), a w dniach 10-11 maja w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach miała miejsce sesja nagraniowa obejmująca utwory na skrzypce i fortepian Wolfganga Amadeusa Mozarta, Maurice'a Ravela, Józefa Elsnera, Karola Szymanowskiego i Aleksandra Tansmana. Efektem jest płyta zatytułowana "Parallels".
________________________________________
 
RGG
Mysterious Monuments On The Moon
(Music Corner Records)
Kiedy istniejące od 2001 roku trio RGG w 2013 roku opuścił pianista Przemysław Raminiak, wielu miłośników jazzu z niepokojem postrzegało przyszłość jednej z najciekawszych formacji jazzowych polskiego jazzu ostatnich lat. Tymczasem kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk wraz z nowym muzykiem Łukaszem Ojdana, wzięli przysłowiowy "drugi oddech", a kolejne ich projekty pod niezmienionym szyldem RGG potwierdziły nieustający potencjał i siłę muzyki RGG. Najpierw był album inspirowany twórczością Karola Szymanowskiego ("Szymanowski", 2013), później wydana przez prestiżową wytwórnię Okeh Records płyta "Aura" (2015), a w 2019 roku w ramach kultowej serii „Polish Jazz” pod numerem 81 ukazał się album:"Memento". W tzw. międzyczasie zespół miał okazję współpracować z taki artystami jak saksofonista Evan Parker, puzonista Samuel Blaser, trębacz Verneri Pohjola czy wokalistka Anna Gadt, a każdy z muzyków RGG z powodzeniem realizował również
poza ramami tria, własne autorskie projekty. W roku bieżącym przypada 20-lecie działalności RGG, a wydany w ubiegłym miesiącu album "Mysterious Monuments On The Moon" jest znakomitym uczczeniem tego jubileuszu.
Ze względu na charakter płyta znakomicie wpisuje się w obchody 100-lecia urodzin zmarłego w 2006 roku Stanisława Lema i ogłoszeniu roku 2021, rokiem wybitnego pisarza science-fiction. 15 nagrań wypełniających koncepcyjny program albumu to zarówno rozbudowane kilkuminutowe utwory, jak będące rodzajem przerywników krótkie impresje, a centralną częścią płyty jest 8-częściowy cykl "Monuments".
_____________________________________
 
Piotr Scholz
Birds From Another Planet
(Audio Cave)
Poznański gitarzysta, kompozytor, aranżer i dyrygent Piotr Scholz w ciągu kilku lat z młodego obiecującego muzyka, przeistoczył się w jedną z najważniejszych postaci poznańskiego środowiska jazzowego.
Jest pomysłodawcą i założycielem tworzonej przez grono znakomitych muzyków z Wielkopolski Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, współtworzy założoną w 2014 roku grupę Weezdob Collective, a także realizuje liczne autorskie projekty. W roku 2016 pod patronatem LongPlay ukazał się pierwszy firmowany nazwiskiem artysty album "Suite The Road", nawiązujący w swym klimacie do kanonicznych orkiestrowo-jazzowych dokonań Gila Evansa i Counta Basiego. Drugim w pełni autorskim dziełem Piotra Scholza jest album "Birds From Another Planet", tym razem będący odniesieniem do twórczości francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena (1908-1992) i stworzonego przez niego języka harmonicznego opartego na systemie siedmiu skal zbudowanych z następstw interwałów powtarzanych po dwa lub trzy razy. Messiaen zwany kompozytorem-ornitologiem przybliżył melomanom śpiew ponad stu gatunków ptaków. Spacerując po lasach, polach i parkach nagrywał ptasie trele, a następnie cytował je w swoich kompozycjach.
Najbardziej znane kompozycje w dorobku Oliviera Messiaena to oparty na ptasim śpiewie fortepianowy cykl "Catalogue d'oiseaux" ("Katalog ptaków") i miniatura na flet i fortepian "Le merle noir" ("Czarny kos"). Na albumie wypełnionym utworami utrzymanymi w siedmiu symetrycznych skalach (modi), Piotr Scholz łączy filozofię dźwięków Messiaena z estetyką jazzowego big bandu. Album zarejestrowany został przez 17-osobowy skład pod dyrekcją kompozytora, w którym znaleźli się tak znakomici muzycy jak m.in. saksofoniści Maciej Kociński i Kuba Marciniak, czy gitarzysta Dawid Kostka.
________________________________________
 
* ze Świata
 
Paulina Owczarek & Peter Orins
You Never Know
(Circum-Disc)
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie Paulina Owczarek to wirtuoz zarówno saksofonu altowego jak barytonowego. Poza muzyką improwizowaną zajmuje się także współczesną kameralistyką i widowiskami łączącymi improwizowany taniec i muzykę współpracując z m.in. Teatrem Starym, Teatrem Sztuk i Operą Krakowską. W roku 2012 podczas festiwalu Art of Improvisation we Wrocławiu z inicjatywy Pauliny Owczarek i Tomasza Gadeckiego powstał awangardowy duet SAMBAR - odważny projekt oparty na spontanicznym kreowaniu improwizacji przy pomocy dwóch saksofonów barytonowych. Po rozlicznych, owacyjnie przyjmowanych koncertach (m.in. podczas Krakowskiej Jesieni Jazzowej) projekt doczekał się dokumentacji fonograficznej w postaci albumu zatytułowanego ''Melt!'' (2013). Z kolei francuski perkusista Peter Orins to jeden z założycieli kolektywu Muzzix i szef wytwórni Circum-Disc, równolegle prowadzący kilka zespołów, jak: Kaze, Toc i trio Abdou/Dang/Orins. Petera Orinsa w Polsce znać możemy m.in. z wydanej w 2018 roku płycie "Lines of Flux" nagranej wraz z gitarzystą Ivannem Cruz i kontrabasistą Maciejem Garbowskim, oraz współpracy z lubelską formacją Tatvamasi (album "The Third Ear Music", 2020). Artyści spotkali się już w 2015 roku przy okazji współpracy w składzie Satoko Fujii Orchestra Berlin, odkrywając łączący ich wspólny język muzyczny i postrzeganie improwizacji.
Ich ponowne spotkanie w 2019 roku w Krakowie zaowocowało rozpoczęciem regularnej współpracy w ramach improwizującego duetu opartego na całkowitej i nieograniczonej swobodzie i eksperymentowaniu z dźwiękiem. Na początku 2021 roku w Lille (Francja) Peter Orins i Paulina Owczarek zarejestrowali materiał, który pod postacią albumu "You Never Know" w październiku tego roku ukazał się nakładem wytwórni Orinsa, Circum-Disc.
 _____________________________________
 
Adrien Chicot
Babyland
(Gaya Music Production)
Urodzony w Paryżu pianista, kompozytor i aranżer Adrien Chicot jest muzycznym samoukiem, od dzieciństwa zafascynowanym muzyką takich artystów jak McCoy Tyner, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, czy Red Garland. Jego wyjątkowy talent, muzyczny instynkt i improwizacyjne predyspozycje sprawiły, iż dziś jest jedną z najjaśniej świecących gwiazd młodej francuskiej sceny jazzowej. Zarówno jako muzyk Kwartetu Samy Thiebault i Kwintetu Julien Alour, jak w ramach własnych projektów z powodzeniem występuje zarówno w najważniejszych klubach jazzowych Francji, jak w całej Europie oraz USA, Afryce i Azji, dzieląc scenę z takimi znakomitościami jak m.in. Avishai Cohen czy Seamus Blake. W roku 2014 ukazał się pierwszy autorski album Adriena Chicota "All In", nagrany w trio z Sylvainem Romano i Jean-Pierre Arnaudem, który został bardzo gorąco przyjęty zarówno przez miłośników jazzu, jak przez najbardziej wymagających krytyków muzycznych. Podobnie było z kolejnymi albumami francuskiego pianisty: "Playing in the Dark” (2017) i "City Walk” (2018). Rok 2021 przyniósł czwarty autorski album Adriena Chicota "Babyland", nagrany w formule kwintetu w prestiżowym Midilive Studio w Villetaneuse w styczniu br. Na płycie wypełnionej ośmioma premierowymi kompozycjami Chicota, do pianisty dołączają saksofonista Ricardo Izquierdo, trębacz Julien Alour, basista Sylvain Romano i perkusista Antoine Paganotti. Podobnie jak poprzednia płyta artysty, "Babyland" ukazała się nakładem wytwórni Gaya Music Production.
_____________________________________
 
The Multiple Joy[ce] Orchestra
works by Carl Ludwig Hübsch

(Impakt)
W roku 2010 saksofonista Matthias Schubert i tubista Carl Ludwig Hübsch zrealizowali wspólny album ''The creators bend a master plan''. Kolejnym przedsięwzięciem obu kreatywnych artystów jest album zawierający opracowania na wielki skład instrumentalny kompozycji Hubscha: "The Multiple Joy[ce] Orchestra works by Carl Ludwig Hübsch". To niezwykły album nagrany w wielkim 39-osobowym składzie z udziałem tak znakomitych muzyków jak m.in. trębacz Thomas Heberer, pianista Philip Zoubek, kontrabasista Sebastian Gramss czy perkusista Jonas Burgwinkel The Multiple Joy[ce] Orchestra to formacja będąca kontynuacją prowadzonej przez Matthiasa Schuberta efemerydy The Multiple Joy[ce]Ensemble jaką pamiętamy z albumu "9 Compositions for The Multiple Joy[ce]Ensemble by Matthias Schubert" (2013). The Multiple Joy[ce] Orchestra charakteryzuje duża otwartość wobec okazjonalnych instrumentalistów zapraszanych często na jednorazowe koncerty, dzięki czemu przez skład tej niezwykłej orkiestry przewinęła się cała rzesza instrumentalistów wywodzących się z takich środowisk jak: jazz, muzyka klasyczna, współczesna i eksperymentalna. Na płycie "works by Carl Ludwig Hübsch" znajdziemy 5 utworów Hübscha, których zaskakujące opracowania na potężny improwizujący skład, odsłaniają nieznany dotąd potencjał tkwiący w kompozycjach niemieckiego tubisty.
 
teksty: Robert Ratajczak