│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

05 listopada 2021

2021/38: Nowości i zapowiedzi płytowe

* nowe płyty
 
- nowości
 
LNSD Quartet
Unasked, Unanswered
(Hevhetia)
Pod szyldem LNSD Quartet kryje się czwórka znakomitych młodych jazzmanów: saksofonista, klarnecista, flecista i kompozytor Szymon Łukowski, gitarzysta i kompozytor Gabriel Niedziela, pianista i kompozytor Jan Smoczyński oraz perkusista Paweł Dobrowolski. Muzycy po raz pierwszy spotkali się w 2013 roku podczas Jazz Camping Kalatówki i wówczas to powzięto decyzję o utworzeniu kwartetu, który wykonywałby autorską, nowoczesną muzykę jazzową na saksofon tenorowy, gitarę, organy hammonda i perkusję. Większość materiały wypełniającego nagrany przez grupę album "Unasked, Unanswered" to kompozycje Szymona Łukowskiego, który obecnie jest jedna z najjaśniej świecących gwiazd na firmamencie młodego polskiego jazzu. Wobec wcześniejszych dokonań Szymona Łukowskiego formacja LNSD Quartet zdaje się być poszerzającym wytyczone dotąd szlaki, konsekwentnym krokiem naprzód. Muzyk coraz śmielej poszerza swoje instrumentarium nie tylko grając na kilku rodzajach saksofonów, ale też coraz częściej sięgając po flet i klarnet basowy. "Unasked, Unanswered" to bardzo udany, pełen świeżych pomysłów i nowatorskich brzmieniowych rozwiązań album.
 ____________________________________
 
Bester Quartet
Piazzolla Angels

(For Tune)
Astora Piazzollę (1921-1992) powszechnie uważa się za współtwórcę sukcesu tanga, a zarazem twórcę gatunku muzyki określanej mianem nuevo tango. To właśnie Piazzolla zaszczepiając w tango elementy nawiązujące do estetyki baroku i muzyki jazzowej, udowodnił iż tango potrafi dalece wybiec poza ramy tańca, pełniąc także rolę muzyki jakiej doskonale się słucha w sposób kontemplacyjny, z swego rodzaju namaszczeniem i uwagą. Nad muzyką argentyńskiego mistrza od lat pochylają się rozmaici muzycy, a płyt w całości wypełnionych jego muzyką nie sposób dziś zliczyć. Tym bardziej więc realizacja kolejnego przedsięwzięcia fonograficznego dedykowanego Piazzolli jest bardzo odważnym i wymagającym przedsięwzięciem. Mimo to co jakiś czas pojawiają się płyty obok których trudno przejść obojętnie każdemu miłośnikowi muzyki. Takim jest w tym roku album "Los Pajaros Perdidos" formacji Wiesław Prządka Quinteto Tango Nuevo i takim jest wydana kilka miesięcy później płyta "Piazzolla Angels" zespołu Bester Quartet. Warto zaznaczyć iż w 2021 roku przypada setna rocznica urodzin wielkiego kompozytora i muzycznego innowatora, a więc oba albumy znakomicie wpisują się w obchody jubileuszu. Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) to założona w 1997 roku przez kompozytora i akordeonistę Jarosława Bestera grupa, specjalizująca się w muzyce klezmerskiej z elementami jazzu, łącząca improwizację z elementami muzyki klasycznej i kameralistyki. Kwartet mający za sobą współpracę z takimi artystami jak m.in. John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Marek Moś (Aukso), Dorota Miśkiewicz czy Jorgos Skolias, tworzą: Jarosław Bester (akordeon), Dawid Lubowicz (skrzypce, mandolina), Maciej Adamczak (kontrabas) i Ryszard Pałka (perkusja). Na płycie znajdziemy osiem znakomicie zaaranżowanych i brawurowo zagranych tang Piazzolli, oraz zamykającą program albumu kompozycję "Por Una Cabenza" autorstwa śpiewaka i aktora Carlosa Gardela (1890-1935), którego dokonania zawsze inspirowały Piazzollę.
 ____________________________________
 
Anna Gadt / Zbigniew Chojnacki / Krzysztof Gradziuk
Renaissance Gesualdo
(Fundacja Słuchaj!)
W roku 2017 nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia ukazał się album "Renaissance", którego program oparty na klasycznych pieśniach liturgicznych, psalmach i utworach świeckich, podany został w konwencji współczesnej muzyki improwizowanej. Za tak odważnym przedsięwzięciem kryła się trójka kreatywnych polskich artystów: wokalistka Anna Gadt, akordeonista Zbigniew Chojnacki i perkusista Krzysztof Gradziuk. Główne motywy pieśni niejednokrotnie stanowiły zaledwie pretekst do rozwinięcia snutych wokół nich wariacji, dlatego każdy koncert tria obfitował w nieoczekiwane zwroty i powstające w czasie rzeczywistym improwizowane rozwiązania. Jeden z występów tria w grudniu 2018 roku został zarejestrowany i wraz z nowym materiałem studyjnym trafił na drugą płytę podwójnego albumu zatytułowanego "Renaissance Gesualdo". Jak łatwo się domyślić pierwszy dysk albumu to rodzaj kontynuacji drogi wyznaczonej na "Renaissance". Tym razem muzycy koncentrują się na muzyce XVI wieku, a w szczególności na inspiracjach twórczością włoskiego kompozytora epoki renesansu, Carlo Gesualdo da Venosy.

____________________________________

 -premiery 12 listopada

SWR Big Band / Magnus Lindgren / John Beasley
Bird Lives
(ACT)
Szwedzki saksofonista i flecista Magnus Lindgren znany jest z albumów Wolfganga Haffnera, Torstena Goodsa, Rigmor Gustafsson, formacji Nils Landgren Funk Unit, oraz znakomitej własnej płyty dedykowanej Herbiemu Mannowi "Stockholm Underground" (2017). Z kolei laureat Grammy pianista John Beasley to współpracownik takich ikon jazzu jak m.in. Miles Davis i Freddie Hubbard, a także założyciel i lider MONK'estra, big bandu będącego hołdem dla Theloniousa Monka (albumy: "John Beasley presents MONK'estra vol.1" -2016 i "vol.2" -2017). Obaj Panowie wraz z wieloosobowym składem SWR Big Band postanowili uczcić setne urodziny jednego z największych geniuszy jazzu Charliego Parkera nagrywając album "Bird Lives". W przedsięwzięcie zaangażowało sie grono największych gwiazd współczesnego jazzu, które ozdobiły wypełniające płytę nagrania swoimi partiami. Na płycie usłyszymy m.in. saksofonistów Chrisa Pottera, Joe Lovano, Miguela Zenona, Tie Fuller i Charlesa McPhersona, a na repertuar płyty złożyły się zarówno kompozycje samego Parkera, jak utwory które słynny saksofonista wielokrotnie wykonywał (m.in. takie standardy jak "Cherokee", "Summertime" czy "I'll Remember April").
 ____________________________________
 
Andorra
(April Records)
Zespół Andorra tworzy pięciu duńskich muzyków, których drogi muzyczne przecięły się w Funen Music Conservatory w Odense, którego są absolwentami. Zespół tworzą: laureat Danish Music Award trębacz Mads la Cour, znany polskim miłośnikom jazzu z formacji Tomasz Dąbrowski FREE4ARTS i płyty "When I Come Across" (2019) gitarzysta Simon Krebs, pianista Peter Kohlmetz Møller, basista Morten Jørgensen oraz perkusista Nikolaj Bundvig. Na debiutanckim albumie zespołu znajdziemy sześć kolektywnie skomponowanych przez muzyków melodyjnych utworów, nawiązujących do estetyki fusion, soul a nawet sowicie przyprawionego elektroniką smooth jazzu. Styl jaki reprezentuje Andorra nazwany indie jazzem to nowy nurt, który w ostatnim czasie coraz szerzej zaznacza swą obecność w świadomości miłośników lekkiej odmiany muzyki jazzowej. Uwagę zwraca wykorzystanie przez pianistę składu Petera Kohlmetza Møllera, możliwości jednego z pierwszych na świecie instrumentów elektronicznych Ondes Martenot, skonstruowanego i opatentowanego w 1928 przez francuskiego wiolonczelistę Maurice'a Martenota (1898-1980). Album "Andorra" to kolejna po płycie "This Love Is For You" (2021) zespołu OTOOTO, propozycja duńskiej wytwórni April Records skierowana do odbiorców poszukujących w muzyce improwizowanej relaksu i beztroskiego oderwania się od codzienności.
 ____________________________________
 
Mads Mathias
I'm All Ears

(Storyville)
"I'm All Ears" to długo oczekiwany drugi album nordyckiego wokalisty i saksofonisty Madsa Mathiasa. Płytę wypełnia dziewięć autorskich, zaaranżowanych na rozmaite składy instrumentalne, premierowych utworów muzyka, mającego na koncie koncerty zarówno w Europie i Azji, w tak prestiżowych miejscach jak Royal Albert Hall i Royal Festival Hall w Londynie czy Forbidden City Concert Hall w Pekinie. W pracy nad aranżacją utworów Madsa Mathiasa wsparli m.in. nominowany do Grammy Peter Jensen i ceniony brytyjski aranżer Guy Barker, a w nagraniach udział wzięli: zwany „Quentinem Tarantino duńskiego jazzu”, mający na swym koncie trzy statuetki Grammy pianista Peter Rosendal (znany polskim miłośnikom jazzu z współpracy z Tomaszem Stańko), basista Morten Ankarfeldt i perkusista Esben Laub. W poszczególnych nagraniach słyszymy też całą rzeszę zaproszonych przez Mathiasa gości, jak prowadzony przez Rune Tonsgårda kwartet smyczkowy, pięcioosobowa sekcja dęta, brazylijski mistrz perkusjonaliów Pandero Bernardo Aguiar czy znakomity wirtuoz harmonijki ustnej, Mathias Heise.
 
teksty: Robert Ratajczak