│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

15 listopada 2021

2021/40: Friend 'n Fellow, 14.11.2021 -Era Jazzu Aquanet Jazz Festival

 
 Po wielu perturbacjach związanych z panującą pandemią, wreszcie doczekaliśmy się kolejnej edycji Ery Jazzu, która od kilku lat pod szyldem Aquanet Jazz Festival odbywa się w Poznaniu.
Jesienna Era Jazzu 2021 to
cztery wydarzenia obfitujące w sześć koncertów mających miejsce w Auli Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu oraz Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w dniach 14-21 listopada.
W ramach realizowanego przez Erę Jazzu programu "Czas Komedy" w specjalnie przygotowanym repertuarze wystąpią: Jan Ptaszyn Wróblewski i Ares Chadzinikolau (17 listopada), Espen Eriksen Trio i Grit Ensemble (20 listopada) oraz Piotr Schmidt Quartet (21 listopada). Szczegółowy program i informacje: TUTAJ.
 

 
W tym roku tradycyjną Galę Ery Jazzu, będącą zarazem prologiem całego Festiwalu uświetnił akustyczny duet Friend 'n' Fellow, który wystąpił 14 listopada w przestrzennej Auli UAM.
Tę niezwykłą formację od ponad ćwierćwiecza tworzą: wokalistka Constanze Friend i gitarzysta Thomas Fellow.
Niejednokrotnie porównywana do Elli Fitzgerald czy Sary Vaughn, Constanze Friend poza działalnością w ramach zjawiskowego duetu, występowała też z zespołem r'n'b Mr Adapoe u boku takich artystów jak Alvin Lee czy James Brown.
Z kolei Thomas Fellow to mistrz skomplikowanej gitarowej techniki fingerstyle. Znakomity muzyk, ale też ceniony wykładowca Hochschule für Musik w Dreźnie, ma za sobą koncerty w całej niemal Europie, ale też w Indiach, Chinach i obu Amerykach dzieląc scenę z takimi legendami jak Luther Allison czy Al Jarreau. Oprócz Friend 'n Fellow, wraz ze Stephanem Bormannem tworzy duet gitarowy, oraz współtworzy kwartet Dukic / Steidl / Fellow / Reentko.
Pierwsza płyta Friend 'n Fellow "Fairy Godmother" ukazała się w roku 1995, zyskując ogromne zainteresowanie zarówno krytyków jak i publiczności. Kolejny album duetu ''Home'' wywarł ogromne wrażenie na legendarnym bluesmanie Lutherze Allisonie, który często dołączał do duetu podczas kolejnych koncertów i zdecydował się podjąć produkcji trzeciego albumu Friend 'n Fellow: "Purple Rose", który okazał się przełomowym dla duetu. Sukces płyty sprawił iż Friend 'n Fellow zaczęli pojawiać się na najbardziej prestiżowych festiwalach, a do historii przeszedł wspólny występ duetu z Rayem Charlesem podczas Jazzrally Dusseldorf Festival.
Friend 'n Fellow poza własnym repertuarem zdobywają też wielkie uznanie jako wyjątkowi interpretatorzy utworów pochodzących z repertuaru innych artystów. Do najznakomitszych dokonań Friend 'n Fellow w tej dziedzinie należą zupełnie nowe opracowania utworów z repertuaru m.in. The Beatles (''Can't Buy Me Love''), The Doors (''Light My Fire''), Vana Morrisona (''Moondance'') czy Johnny'ego Casha (''Ring Of Fire''). Nagrania tych zaskakujących odkrywczymi aranżacjami kompozycji znalazły się na dwóch albumach: ''Covered'' (2005) oraz ''Discovered'' (2010). W międzyczasie  na rynku pojawiła też się doskonała płyta ''Crystal'' (2008) nagrana z udziałem chóru gospel i wiolonczelisty Christopha Schenkera, zawierająca nowe premierowe kompozycje. Wówczas to zespół po raz pierwszy wystąpił w Polsce w ramach Ery Jazzu, a trzy lata później uświetnił prestiżową Christmas Gala 2009 występując w sali Warszawskiej Filharmonii Narodowej. W roku 2013 Friend 'n Fellow ozdobili program Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie, a ponownie pojawili się w Polsce w grudniu 2014 roku na świątecznym koncercie w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Inaugurująca tegoroczną Erę Jazzu niedzielna Aquanet Jazz Gala okazała się koncertem, który doskonale wpisuje się w tradycję od 1998 roku przygotowywanego przez Dionizego Piątkowskiego Festiwalu.
Constanze Friend czarowała swym głosem i wyjątkowym darem interpretacji, a Thomas Fellow zachwycał niebywałą techniką. Podczas koncertu trudno było uwierzyć iż cała oprawa instrumentalna pochodzi tylko z jednego instrumentu. Gitarzysta jednocześnie prowadził melodię, generował linię basu oraz tworzył podkład akordowy. Niewielu jest na świecie muzyków (wliczając największe gwiazdy gitary), którzy tak perfekcyjnie opanowali tę skomplikowaną technikę gry. Warto wspomnieć iż Thomas Fellow nie korzystał ze stosowanych przez wielu gitarzystów przystawek delay, które powtarzają wcześniej zagrany dźwięk w czasie gdy gitarzysta gra kolejne dźwięki.

fot.Era Jazzu
 
Ze sceny popłynęły wyjątkowe wersje takich utworów jak ''Personal Jesus", ''I Still Haven't Found What I'm Looking For'', ''Ring Of Fire'' czy nieśmiertelne gershwinowskie "Summertime". Artyści często prowokowali publiczność do rytmicznych oklasków, nie stroniąc też od improwizacji.
Nie był to koncert skierowany wyłącznie do zwolenników jazzu, ale do wszystkich miłośników muzyki na najwyższym światowym poziomie. To także tradycja Ery Jazzu, której koncerty niejednokrotnie "naginają" jazzową formułę ukazując nie tylko ściśle w niej osadzone projekty, ale też ciekawe "okołojazzowe" zjawiska muzyczne.
Już w środę (17 listopada) w tej samej sali wystąpi pianista Ares Chadzinikolau i nestor polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski ze swym zespołem. Jak to dobrze iż Era Jazzu wróciła po pandemicznej przerwie do Poznania.
Robert Ratajczak
 
Era Jazzu - Aquanet Jazz Gala: Friend 'n Fellow
14.11.2021, Aula UAM -Poznań
Constanze Friend - wokal
Thomas Fellow - gitary